Strona główna

W stronę słońca

2011-03-08

"Iść ciągle iść w stronę słońca... " 
  
    Każdy z nas zna tę melodię, zapewne po długiej zimie tęskni nam się za beztroskim wiosennym dniem lub letnim pełnym jaskrawego koloru. Czas ten zbliża się,lecz ja z przyjemnością rozkoszuję się jeszcze zimowymi marcowymi dniami, wiem bowiem, że nic nie smakuje lepiej niż odczekany ulubiony czas. Ten najpiękniejszy moim zdaniem miesiąc w roku -  maj - jeszcze przed nami, chcę nie tylko cieszyć się nim w pełni ale również perspektywą jego nadejścia. Już dziś obserwuje oznaki przybywania tej najpiękniejszej pory roku, dłuższe dni, głośniejszy śpiew ptaków... jednak za każdym razem gdy żegnam się z daną porą roku odczuwam niewielki smutek- jednak pory roku są łaskawe, wracają.

czytaj więcej

Zbliżenie z Księżycem- El encuentro con la luna

2011-03-08

Spójrzcie!
Widzę księżyc, w pełni złoty.
Zwróćcie ku niemu oczy!
Westchnijcie i padnijcie na kolana
To mój Ojciec, to Matka moja jako pierwsi wskazali mi bogactwa na niebie rozwieszone.
Srebrne ziarna, półkule platynowe
Źródło jasności, pieczęć tajemnicy wsparta jest na powietrznych kajdanach.
Głębia przestworu, latarnia życia, skrzydła strachu.
Widzicie, słyszycie?
Padnijcie!
Oceany, wspomnijcie dawne czasy!
Byliście jednością, masą nieuchwytną, pustym zjawiskiem.
Wtrąćcie piaski w niewole Wasze,
Zapanujcie nad światem, ochrzcijcie skały!
Ziemie, walczcie, grajcie dźwięczniej, niszczcie drzewa, budźcie ruch w mych włosach!
Wy wszyscy- powiadam- Zbliżycie mi Księżyc.
CM /14 I 2001/

 

czytaj więcej

Warszawskie spotkanie

2011-02-17

Nowy 2011,  już właściwie nie taki nowy, zaskakuje mnie niespodziewanymi znakami, które podrzuca mi każdego dnia. Od dawna układam w głowie plan wyjazdu na pielgrzymkę do Santiago de Compostela, Drogi Świętego Jakuba. Nie wiem jeszcze kiedy i czy się uda ale bardzo pragnę wyjechać w tym roku i samotnie przemierzyć prawie 800 kilometrów szlakiem francuskim by spotkać się ze samym sobą i Bogiem. Oby udało się to zrealizować tej wiosny, życie pokaże. Miało być o znakach i przewrotności życia, wczoraj, w mrożny lecz słoneczny dzień, postanowiłem wejść do cukierni przy ulicy Noakowskiego- tuż przy budynku Politechniki i ogrzać się przy filiżance gorącej herbaty. Cukiernia mała i dosyć ciasna, a ludzi sporo, brak wolnego miejsca skłonił mnie do tego by stanąć przy wysokim stoliku, zajętym już z jednej strony przez inną osobę.  sympatyczna Pani w średnim wieku, zacząłem z nią rozmawiać o klimacie w Hiszpanii, okazało się, że zna półwysep Iberyjski a co bardziej mnie zaskoczyło jego północną cześć. 
Okazało się, że była na drodze do Santiago przed dwoma laty. Czy to nie zaskakujące, by w małej Warszawskiej cukierni, los tak sprawił by osoba, pragnąca udać się na pielgrzymkę spotkała drugą, która już tam była?

czytaj więcej

Myśli bez tytułu

2010-12-05

Ostatnie tygodnie były dość intensywne, choć nie potrafię przewidzieć jakie zadania i wyzwania będą na mnie czekały w nadchodzących dniach, cieszy mnie to, że mogę pozwolić sobie na takie płynne życie z dnia na dzień. Znów mamy początek miesiąca, patrząc na kalendarz wiem już o pewnych konkretnych zadaniach lecz nie wiem, co za parę dni będzie mi dane robić. Pewien mądry człowiek powiedział mi kiedyś, że aby móc się rozwijać i osiągać kolejne cele- należy podjąć się trudnego zadania jakim jest wyobrażenie sobie samego siebie na przestrzeni dziesięciu lat- tego, gdzie chcielibyśmy być i robić w takiej dalekiej przyszłości .  Przyznam, że to dla mnie nie jest łatwe zadanie, charakter mam taki i taki również sens nadaje mojemu życiu,  by przypatrywać się temu strumieniowi jakim jest egzystencja i dać się ponieść. Korzystać z uroków i przyglądać się temu, co nas otacza. Taka postawa bynajmniej nie jest bierna. Jeśli by zapytać mnie o to, w co wierzę czy w sens przypadku czy przeznaczenia, to uważam że w życiu działają różne siły. Wierzę w to, że jest gdzieś Tam w górze przypisany każdemu jakiś kierunek ale szczerze wierzę, że mamy wpływ na nasze czyny.

czytaj więcej

GRAND OFF Nagrody Filmowe Niezależnych

2010-11-24

W sobotę 27 listopada 2010 roku w Teatrze Kamienica w Warszawie- odbędzie się gala wręczenia statuetek dla twórców filmów krótkometrażowych- będę miał przyjemność Tę Galę współprowadzić. Nagrodzone będą filmy w  dziewięciu kategoriach . Wszystkie filmy będzie można obejrzeć w kinie Luna w Warszawie od 25 listopada- w czwartek pokaz filmów nominowanych w kategorii DOKUMENT/ MONTAŻ / ZDJĘCIA, w piatek FABUŁA / REŻYSERIA / AKTOR, sobota SCENARIUSZ / AKTORKA / ANIMACJE.

czytaj więcej

Festiwal Flamenco w Poznaniu "Duende"

2010-11-11

Dwa dni – już nie całe – dzielą mnie od festiwalu flamenco, które odbędzie się w Poznaniu. Czuję już radość ale i dużą odpowiedzialność. W piątek na poznańskiej scenie wystąpi Eva la Yerbabuena wspaniała artystka, tancerka flamenco… no właśnie i tu pojęcie „tancerka flamenco” brzmi zwyczajnie bo zwana jest królową „la reina”, zdobywczyni najważniejszych nagród flamenco . To wzbudza moją satysfakcję, bo z bliska będę mógł poczuć jak drży podłoga, na której artystka przeżywa swoją historię… historię którą każdy z widzów odczuje na swój osobisty sposób. Bo flamenco to historia każdego z nas. Historia życia.

czytaj więcej

Początek

2010-11-09

Kilka dni temu w Warszawie dumnie otwarto Centrum Nauki Kopernik, inauguracja nosiła nazwę "wielkiego Wybuchu" - nazwa nawiązuje oczywiście do teorii początku Wszechświata ale czy nie każdy początek wspaniale byłoby móc uczcić takim "wybuchem"? Wybuchem radości, euforii czy też szczęścia. Ja dziś taką radość odczuwam bo nareszcie ruszam z nową stroną. Jest skromna i taka ma być, mam nadzieję że jest przejrzysta i czytelna. Najważniejsze będą treści, które będą się tu pojawiały. Na blogu będę opisywał swoje przemyślenia, wrażenia z różnych spotkań i dzielił się spostrzeżeniami z życia kulturalnego dotyczącego Polski i Hiszpanii.
Już teraz serdecznie chcę Was zaprosić do zaglądania na stronę przynajmniej raz na dwa tygodnie a obiecuję, że znajdziecie w takim tempie nowe treści.
Może ten początek to nie "Wielki Wybuch"  ale wolę obiecywać mniej i dotrzymywać słowa.
Pozdrawiam serdecznie,
Conrado

czytaj więcej